Kitalálod-e merre járunk? Mehmed szultán út
A legjellegzetesebb épületről azért nem nehéz felismerni a Múzeum körutat.
És hogy hogyan lett ilyen egzotikus neve? És ki volt az a Mehmed szultán?
Az egész dolog az első világháború kitörésének köszönhető.
1914 októberében az akkori szövetségesek tiszteletére kapott új nevet az addigi névtelen tér, Berlini térnek nevezte el a főváros tanácsa. (Ez most a Nyugati tér.) A Váci körút pedig, melyet ma Bajcsy-Zsilinszky út néven ismerünk, ugyanekkor nyerte el a Vilmos császár út nevet.
Kevésbé örült a közönség a későbbi határozatoknak, Az Est 1915. november 20-i számában ez jelent meg:
„A közmunkák tanácsa tegnapelőtti ülésén, ugy halljuk, elhatározta, hogy a Vámház-körutat ’Ferdinánd bolgár király utjá’-nak, s a Muzeum-körutat ’Mehmed szultán utjá’nak kereszteli el. Mindenki örömmel és megelégedéssel veszi tudomásul, hogy vitéz szövetségeseink uralkodóinak nevét ilyen módon is megörökíti a főváros, büszkeséggel fogjuk nézni majd az uj utcatáblákat, de ugy érezzük, hogy a Muzeum-köruttal baj van. Ez a kis körut-rész ugy hozzátartozik a Muzeumhoz, Budapestnek ehhez a klasszikus képületéhez, hogy nem szabad neki más nevet adni. A 48-as idők szelleme lebeg örökké ezen az uton, a Muzeum-kert virágzó orgonái tavasszal arról beszélnek, hogy Petőfi ott szavalta el a Talpra magyart, a Muzeum-körut magyar történelem – kérjük, hagyják meg régi, jó, szép, emlékekkel teli nevét. Van Budapestnek még sok szép utja és tere, keressen ki a közmunkatanács egy másikat s titsztelje meg azt Mehmed szultán dicső nevével, a mi az utánunk következő kornak lesz történelmi tradiciója.”
A hadi lelkesedés csak addig tartott, míg maga a háború, és az ehhez kapcsolódó utca-elnevezéseket 1918 végén már "vissza is csinálták":
„A Közmunkák Tanácsa az illetékes műszaki ügyosztály előterjesztése alapján figyelembevéve a Krudy Gyula által a Főváros Barátainak Társasága nevében előterjesztett beadványt és a muzeum igazgatóságának kérvényét, elrendelte a következő változásokat. Ezentul az Országház-tér neve Köztársaság-tér, a Ferenc József-tér Október-tér, a Gizella-tér Károlyi Mihály-tér, Ferdinánd király-ut Vámház-körut, Mehmed szultán-ut Muzeum-körut, Károly király-ut Népkörut, Vilmos császár-ut Váci-körut és Zita királyné-ut Várkert-rakpart lesz.”
Ez a Mehmed szultán egyébként az ötödik ezen a néven, 1909-től uralkodott az oszmán birodalmon. (A teljes életrajzát a Wikipédián elolvashatjátok. A különleges témát és a régi iratok közötti kutatást köszönjük a Türkinfónak.)
Hirdess nálunk!
Szeretnéd, ha a kerület lakói tudnának szolgáltatásaidról, termékeidről, boltodról, vendéglátó-helyedről? Hirdess nálunk! Meglásd, egyáltalán nem drága – és megéri. A részletekért kattints ide!